« Rujan 2024 »

POSLJEDNJI CIKLUS PROJEKTA „DEZINFORMACIJE POD POVEĆALOM DJECE“
Autor: Tamara Ilišević, 3. 5. 2024.

Projekt "Dezinformacije pod povećalom djece", koji je podržalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, vođen je pod pokroviteljstvom Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu. Naša škola imala je čast biti partner ovog značajnog projekta, koji je imao ključnu ulogu u promicanju digitalne i medijske pismenosti među učenicima.

Uz podršku Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu, projektni tim uspješno je proveo niz aktivnosti i radionica s učenicima od petog do osmog razreda. Kroz stručno vođene sesije i suradnju s renomiranim stručnjacima iz područja komunikacija i medija, učenici su stekli ključne vještine za prepoznavanje dezinformacija i kritičko procjenjivanje medijskih sadržaja.

Posebno treba istaknuti doprinos Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu u organizaciji predavanja i radionica te u koordinaciji cijelog projekta. Njihova stručnost i posvećenost osigurali su uspješnu provedbu projekta te njegov značajan utjecaj na medijsku pismenost naših učenika.

Projekt je uključivao rad s učenicima od petog do osmog razreda, kroz dva bloka radionica. Prvi blok obuhvatio je teorijske aspekte, primjere i vježbe, dok su u drugom bloku učenici kreirali prezentacije i plakate o dezinformacijama. Krajnji cilj bio je da učenici postanu multiplikatori znanja u svojoj sredini, što su uspješno ostvarili prezentirajući svoje radove povodom Dana medijske pismenosti 2024. godine.

Posljednji ciklus predavanja održan je 25. travnja, a predavanje za učitelje i stručne suradnike održao je doc. dr. sc. Ivan Uldrijan iz Odjela za komunikologiju HKS-a, pod nazivom "(Pre)živjeti u vremenu informacijskog poremećaja". Za učenike je posljednji ciklus radionica vodila Lina Malek, mag. comm. et mag. croat.

Projekt je ostvario svoje ciljeve i pružio važne alate učenicima i obrazovnim djelatnicima za suočavanje s izazovima digitalnog svijeta. Zahvaljujemo Ministarstvu znanosti i obrazovanja, stručnjacima koji su sudjelovali u provedbi projekta, učiteljima, stručnim suradnicima i, prije svega, učenicima na njihovom angažmanu i doprinosu.

Galerija