« Travanj 2024 »

Zaštita šuma i voda te obrana od poplava
Autor: Josipa Antunović, 20. 3. 2018.

U ponedjeljak 19. ožujka 2018. u našoj školi organiziran je info dan na temu Zaštita šuma i voda te obrana od poplava, ususret Svjetskom danu zaštite šuma (21.3.) i Svjetskom danu voda (22.3.).  U goste su nam došli predstavnici Hrvatskih šuma i voda od kojih smo saznali puno novih i zanimljivih informacija.

Fotografije pogledajte u galeriji.

Na početku nam se obratila gospođa Karolina Horvatinčić, predstavnica Instituta  za razvoj i međunarodne odnose koja nas je informirala tko nam je sve došao u posjet i zašto. Kada smo se upoznali, krenuli smo na posao. Gospodin Danijel Cestarić, predstavnik Hrvatskih šuma d.o.o. održao nam je kratko predavanje o šumama. Njegovo izlaganje je bilo zanimljivo i korisno. Pokazali smo mu da i mi znamo ponešto o šumama, odgovarajući točno na njegova pitanja. Tada nas je došao pozdraviti i gospodin Blaž Štefanek, također predstavnik Hrvatskih šuma d.o.o. i voditelj ovoga projekta.

Zatim smo odslušali još jedno zanimljivo predavanje. Naime, naša iduća predavačica, gospođica Vedrana Alilović, inače predstavnica Hrvatskih voda imala je pomoćnika. Ona nam je uz pomoć kornjače Hrvoja ispričala što to sve uzrokuje poplave i što trebamo učiniti ukoliko dođe do toga. Iako smo znali dosta toga o poplavama, jer smo to nažalost prošli prije četiri godine, naučili smo nešto novo. Ta kornjača je stvarno pametna.

Sada mi dolazimo na red. Drugi dio info dana osmišljen je kao radionice. Tu smo pokazali što sve znamo i možemo. Prije samih radionica, odgledali smo edukativni crtani film Ozzy Ozone kako bi smo zaokružili cjelinu čuvanja i zaštite prirode. A i pomogao nam je u kvizu na kraju dana. Što smo sve to zanimljivo radili? Treći i četvrti razred je proučavao enciklopedije i atlase kako bismo odgonetnuli koliki je otprilike postotak vode i kopna na Zemlji. Zaključili smo da je više vode (71%). To smo i prikazali, oslikavajući papirnate tanjuriće pomoću vodenih boja i spužvica. Za to vrijeme prvi i drugi razred pokušao je odgonetnuti koliko ima vode u čovjeku. Zatim su trebali točno obojati kornjaču Hrvoja. S time su naši gosti htjeli provjeriti jesmo li ih pažljivo slušali i gledali što nam pokazuju. Prvi dio radionica smo uspješno odradili. Idući zadaci bili su pokusi. Da, da, pravi smo mali znanstvenici. Prije samih pokusa s vodom, učenica 4. r. Ana Tvrdojević  pročitala nam je pjesmu o vodi koju je sama napisala. Ana, svaka čast! Učenici 3. i 4. r. formirali su plastični akvarij. Taj je posao trajao nekoliko dana, a danas su nam ga predstavili. Zatim su se bacili na posao pročišćavanja vode. Učenici 1. i 2. r. radili su pokus slana i slatka voda te slovo se okrenulo. Svašta može ta voda!

U završnom dijelu radionica rješavali smo matematičke zadatke koji su krili pojmove koje smo danas naučili, zatim osmosmjerke u kojima smo tražili sve te nove riječi. Morali smo ih sve pronaći budući su se u njima krile važne poruke. Potom je uslijedio kviz znanja. Provjera što smo sve danas naučili. Najbolji učenici, koji su se istaknuli svojim znanjem dobili su kao nagradu diplomu. To su Tea Bainac, Anita Varešanin, Ivan Jurić i Ana Tvrdojević.

Dan smo priveli kraju zajedničkim druženjem i ručkom. Puno smo toga naučili, bilo nam je zanimljivo i lijepo. Dokaz za to je naša galerija fotografija. Nadamo se još kojem ovakvom danu.

Učiteljica: Dinka Buljević