Posjet osmaša Vukovaru
Autor: Ivana Marić, 22. 9. 2021.

Učenici 8. razreda OŠ “Ivan Filipović” 22. rujna 2021. posjetili su grad Vukovar u sklopu terenske nastave iz povijesti.

U pratnji nastavnika učenici su posjetili Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar gdje su poslušali nekoliko zanimljivih predavanja na temu Domovinskog rata. Učenicima je objašnjen povijesni kontekst ratnog razdoblja od vremena kada je Hrvatska bila sastavni dio SFRJ do poslijeratnog vremena, tj. do 1998. godine kada završava proces mirne reintegracije Hrvatskog Podunavlja. Razgledali su postavu Memorijalnog centra s naglaskom na Bitku za Vukovar. Nakon toga uputili su se u razgledavanje memorijalnih lokacija od kojih ih se posebno dojmilo razgledavanje Vukovarske bolnice te prikaz stanja u bolnici za vrijeme Domovinskog rata i opsade grada Vukovara. Osim bolnice, posjetili su Spomen-obilježje na Ovčari te Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Nakon ručka u prostorijama MCDR Vukovar. Pred kraj dana učenici su posjetili Muzej vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar. Oba muzeja ponudila su izrazito bogatu postavu i sadržaje popraćene predavanjima djelatnika koji su slikovito dočarali povijesna razdoblja predstavljena u postavama muzeja. Posjet Vukovaru završio je u predvečernjim satima.